İSDEMİR DERNEĞİNİN VAKIF (ÇELİK-İŞ) BİNA ÖNÜNE YÜRÜYÜŞ İLK BASIN AÇIKLAMASI RESMİDİR

 

 

POLİS ENGELİNE RAĞMEN YAPILAN ve Yürekli Tüm katılımcılara teşekkür ediyor,Sevgi saygı sunuyorum.

=====================================

 

        İSDEMİR mağduru işçilerin son umudu Başbakan

İSDEMİR mağduru işçilerin son umudu Başbakan

İskenderun Demirçelik fabrikası özelleşince zoraki emekli edilen yaklaşık 11 bin işçi, İSDEMİR'de sahip oldukları yüzde 11 hisseden 10 yıldır payını alamıyor. İşçiler ne yargıdan ne yürütmeden sonuç alabiliyor. Onbinlerce mağdur ailenin son umuduysa Başbakan...

İskenderun Demir Çelik Tesisleri 2001 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile özelleştirilirken 10. madde gereği yüzde 11 hissesinin bedelsiz olarak işçilere verilmesi kararlaştırıldı. Bu hisselerin de özelleştirme sonrası 4 ay içinde kurulacak bir vakıf tarafından işçilere dağıtılması şartı 2002 devir sözleşmesine madde olarak konuldu.

Ancak şirket yöneticileri işçilerin vakıf kurmasına fırsat vermeden İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Çalışanları Yardımlaşma Vakfı'nı kurarak olayı tamamen kendi kontrollerine aldılar. Hisseler bu vakfa devredildi. İddiaya göre vakıf yönetimi kendi arasında 3 sayfalık bir keyfi "İştirak Hisseleri Yönetmeliği" hazırlayarak bu yönetmelikte tüm hissedarları dışladı.

11 bin kişinin hakkı bu vakıfta toplandı. Böyle olunca şirket 2 ortaklı görünüyor ve şirket İMKB'ye girmek zorunda kalmıyor. İSDEMİR, borsaya girmeyince de işçilere para ödemiyor. Çünkü borsada bedelsiz hisse işlemi yok.

2002 yılında da hissedarlık konusunda işe yeni giren kişilere hisse verilmesi konuyu mahkemelik yaptı. 

İddiaya göre özelleştirilen İSDEMİR yönetimini zaman aşımını sağlamak için bir takım engellemelerle davanın uzamasını sağladı. 2010 yılına kadar süreci uzatan şirket yönetimi 11 bin hak sahibine piyasada hiçbir maddi değeri olmayan şerhli hissedarlık belgesi dağıttı.

SON UMUT BAŞBAKAN 

Emekli işiler haklarını aramak için çalmadık kapı bırakmadı. İşçiler Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a gönderdikleri mektupta "Bizleri 10 yıldır oyalayan ve çoluk çocuğumuzun rızkının her gün daha da azalmasına neden olanlardan huzurunuzda şikâyetçiyiz. 2001 yılında fabrikada çalışan gerçek yüzde 11 hissedarların tespit edilmesini, İSDEMİR hissesinden cüzi bir miktarın borsaya aktarılıp gerçek piyasa değeri ortaya çıkana kadar 11 bin ailenin aleyhine antlaşmalı sermaye artırımlarının artık yapılmamasını istiyoruz"dediler.YENİ DAVA 

Emekliler Derneği bünyesinden bir araya gelen işçiler, şimdi yargı sürecini tekrar başlatıyor. İskenderun Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava dilekçesi sunuldu. İSDEMİR yönetimi de mahkemeye davaya itiraz eden dilekçesini teslim etti.

"ERDEMİR REKOR KIRIYOR İSDEMİR ZARAR GÖSTERİYOR"

İSDEMİR Çalışanları Ve Emeklileri Derneği Başkanı Bayram Özarslan, "Hisse senetlerimizi borsadaki değerine göre almak istiyoruz. Ancak İSDEMİR'in birlikte çalıştığı İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Çalışanları Yardımlaşma Vakfı bizim haklarımız için mücadele etmiyor. Mesela ERDEMİR rekorluk karlar yaparken İskenderun Demir Çelik tesisleri sürekli zararda gösteriliyor. Buna gerekçe olarak ise finansal giderler ve teknolojik yatırımlar gösteriliyor. 10 yıl içinde işçi başı aldığımız kar payı 350 TL gibi komik bir rakam. Biz hisse senetlerimizin gerçek değeri üzerinden bize verilmesini ve şirketin borsaya girmesini istiyoruz" dedi.

"KURULAN VAKIFTA BİZDEN YÖNETİCİ YOK"

Hisselerle ilgili açıklamanın vakıf tüzüğünün 25. maddesine sıkıştırıldığını belirten Özarslan, şöyle devam etti: "Bu madde Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün de dikkatinden kaçmış. İskenderun'a gelip inceleme yapan müfettişler, 'davanızda haklısınız, ama tüzüğe öyle bir madde koymuşlar ki bir şey yapamıyoruz' dedi. Bu vakıf maalesef bizi temsil etmiyor. 5 yöneticisini sendika, 4'ünü şirket atıyor. Vakıftaki bu 9 yönetici bizim lehimize çalışmak yerine aleyhimize yıllarca çalıştı. Hisseler maalesef şuan bu vakıf üzerinde görünüyor. Benim 8431 hissem var. Ama hisse belgesi yok elimde."

GÖZLER SERMAYE PİYASA KURULU'NDA

OYAK tarafından 2001 yılında 50 Milyon dolara satın alınan İSDEMİR'in bugünkü değerinin milyar dolarlık olduğu belirtiliyor. Sermaye Piyasası Kurulu, fabrikanın değerini önümüzdeki günlerde tespit edecek.        Kaynak: Haber7

=================================

 

 

İSDEMİR'de blokaja 4 maddeli paket

İSDEMİR'de blokaja 4 maddeli paket

Tarih01 ?ubat 2012, 00:06EditörSES Gazetesi

Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, İSDEMİR'in özelleştirilmesinde çalışanlara ücretsiz verilen hisseler üzerindeki blokajın kaldırılması gerektiğini söyledi. İSÇEİD çözüm için 4 madde önerdi...

Partisi AKP'nin Dörtyol İlçe Başkanı Abdullah Arıcan ile birlikte İskenderun'da faaliyet gösteren İSDEMİR Çalışan ve Emekliler Derneği'ni ziyaret eden Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, İSDEMİR hissesi sahibi olan, ama bunu paraya çeviremeyenlerin haklarına ilişkin görüşmede bulundu.
 
Türkoğlu: Hisse oranı yüzde 7.9'a düştü
 
Dörtyol'da belediye başkanlığı yaparken, İSDEMİR hisselerinin İsdemir Vakfı aracılığıyla hissedarlara devredileceğine yönelik kamuoyunda bir kanaatin oluştuğunu bildiğini ifade eden milletvekili Türkoğlu, yüzde 11'lik hissenin, sermaye arttırımının yapılamaması nedeniyle yüzde 7,9'a düştüğünü ve bunun da bir sıkıntı olduğunu kaydetti.
 
Türkoğlu, ziyaret sonrası yaptığı yazılı açıklamada şunlara yer verdi: "OYAK yönetimi yapacağı bir düzenleme ile bu evrakların üçüncü şahıslara satılmasını, devredilmesini, miras yolu ile intikalinin gerçekleştirilmesini sağlamalı ve bu sayede hisse sahiplerinin hisseleri üzerindeki egemen haklarını kullanma ehliyeti blokaj altında kalmamalıdır."
 
İSDEMİR'in toplam mali kıymetinin ortaya çıkması için bir komisyonun oluşturulması noktasında İSDEMİR Genel Müdürü İsmail Akçakmak ve İSDEMİR Çalışanları ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Bayram Altun'la mutabık kaldıklarını anlatan Türkoğlu, açıklamasında şunlara yer verdi: "Maliyecilerden, hissedarların avukatları ve İSDEMİR Vakfı temsilcilerinden oluşan bir komisyon ile evrakların her birinin hisse değerinin ne olduğunun ortaya çıkarılacak. Şuan yüzde 7,9 olan hisse bedellerinin yeniden düşüşüne mahal vermeden sorunun ivedilikle çözülmesi gerekiyor. Çünkü, kaygılar neticesinde, hissedarların hisse değerleri yüzde 5 oranına düşürerek bu hisseleri toptan satın almaya yönelik bir girişime fırsat tanınmayacak. Hissedarların hisse sorununun çözümünün tıkandığı yerde ikinci adres Özelleştirme İdaresi Başkanlığı olacak. Eğer bu aşamada da sorun çözülemezse, konu Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Başbakan'a iletilecek."
 
4 maddeli öneri paketi
 
Dernek yöneticileri de, 9 yldır süren sorunun çözüme kavuşturulmasını istediklerini belirtti. Dernek yönetimi, çözüm için sıraladığı 4 çözüm maddesi arasında şunları da sıraladı: "Oyak ve İsdemir Yönetimiyle görüşmeler yapılarak Hisselerin bireysel olarak İsdemir A.Ş. ortaklık pay defterine tescili (adlara kayıt) ile hisselerin madden değerli gerçek bir hisse senedi haline dönüşümünün sağlanması. Vakıf yönetim kurulunca; masrafları 2011 yılı kar payından karşılanmak üzere vakıf uhdesinde bulunan hissenin gerçek değerine ulaşması için borsaya sürümü hususun da SPK’ya gecikmeden müracaat edilmesi. Hisse belgelerinde bulunan 'alınamaz-satılamaz 3. kişilere devredilemez' maddesinin kaldırılmayıp korunması."

 

 

 

 

İSDEMİR Çalışan ve Emekliler Derneği Başkanı Bayram Özarslan,
      ======================== 

(24/07/2010 TARİHLİ EVRENSEL GAZETESİ HABERİDİR
Sonunda İSDEMİR işçisini çıldırttılar!  
İŞTEN atılan İSDEMİR İşçisi Salim Özer, düştüğü ekonomik bunalımdan dolayı fabrikayı pompalı tüfekle basarak intihar girişiminde bulundu.
İŞTEN atılan İSDEMİR İşçisi Salim Özer, düştüğü ekonomik bunalımdan dolayı fabrikayı pompalı tüfekle basarak intihar girişiminde bulundu.
Edinilen bilgiye göre, geçen yılın aralık ayında işten çıkarılan Salim Özer, önceki gün saat 16.30 sıralarında fabrikanın Payas Kapısı’ndan arabasıyla geçerek, genel müdürlük önünde durduktan sonra arabasından inen Özer, havaya iki el ateş etti. Ardından boğazına pompalı tüfeği dayayan Özer “Müessese müdürüyle görüşmek istiyorum. Beni, bu perişan duruma sizler düşürdünüz, intihar edeceğim ve bunun sorumlusu da sizler olacaksınız” dedi. Çalışanların devreye girmesiyle beraber intihar girişiminden vazgeçen Özer, jandarma tarafından gözaltına alındı.
İSDEMİR ile sendika, ortaklaşa aldıkları kararla, küresel krizi bahane ederek geçen yılın mayıs ayından itibaren ücretlerde 16 aylığına yüzde 35 indirim yapmıştı. Yapılan bu ücret indirimine 6 ay dayanabilen Salim Özer, 6 ay sonunda işvereni mahkemeye verdi. İşçinin mahkemeye başvurması sonucu, işveren işçinin tazminatını vererek işten attı. Aldığı kıdem tazminatıyla borçlarını kapatamayan Özer, girdiği ruhsal bunalım üzerine eşinden ayrıldı.
İSDEMİR işçileri, ekonomik olarak oldukça zor günler yaşıyor. Ücret indiriminden sonra, işçilerin yaşadığı ekonomik zorluklaların en önemli göstergelerinden bir tanesi, hemen hemen arabası olan işçinin kalmaması. Bu dönemde kalp krizi geçiren işçiler oldu. İş kazaları da eskiye nazaran arttı. Örneğin; maddi sıkıntıdan dalgınlaşan bir işçinin, halat arasında parmakları kaldı. Başka bir işçi evini satmak zorunda kaldı. Borçlarından arta kalan parayla aldığı arabada kaza geçirdi. Elde bir istatistik olmamasına rağmen boşanma olayları arttı. 
       Konuyla ilgili açıklama yapan İSDEMİR Çalışanları Ve Emeklileri Dernek Başkanı Bayram Özarslan; “Salim Özer gibi yüzlerce çalışan ve işten atılan işçilerin bunalım içerisinde olduğunu, ilerde bu olayların tekrar etmemesi için en kısa sürede işçilerin yaşam koşullarının düzeltilmesi gerektiğini” belirtti. (Hatay/EVRENSEL)

 

====================================================================

 

 

BASINDA YAPILAN  EYLEMİN HABERLERİ    2/8/2010

 

İSKENDERUN GAZETESİ

İSDEMİR Emekliler Derneği, Çelik-İş Sendikası’na Yürümek İstedi…

 

 Başkan Özarslan; “Hak Arama Eylemlerimiz Dalga-Dalga Büyüyecek”  


İSDEMİR Çalışan ve Emekliler Yardımlaşma Derneği Şube Başkanı Bayram Özarslan

ile bazı sendika üyeleri Doğum Evi önünde toplanarak, Çelik-İş Sendikası’na

pankartlarla yürümek istediler. Kız Meslek Lisesi önünde polisler tarafından önleri

kesilen dernek üyelerinin sendika önüne gitmeleri ve burada basın açıklamaları

yapmaları engellendi. Bunun üzerine Başkan Özarslan bulundukları yerde basın

açıklaması yaparak, İSDEMİR Vakfı ile Çelik-İş İskenderun Şube yöneticilerini

eleştirdi.Toplanma sebeplerini açıklayan Başkan Özarslan;

“Arkadaşlar soruyorum,

neden Temmuz ayının bu sıcak havasında burada toplanıp, miting ve basın

açıklaması yapmak zorunda kalıyoruz? Neden mi, açıklayalım. Önce emekliler

olarak;*İSDEMİR’de 25–30 yıl çalışıp, Çelik-İş Sendika Yönetimine yıllarca

aidat ödeyip,emekli olanlara sahip olmayıp dışlayan bu sendika yönetimini

kınamak için,

 *10–15 bin civarında çalışanından 20–25 yıl boyunca, toplam 300–500 trilyon 

AİDAT alıp, bunun % 1’i olan 3–5 trilyonun bile üyesi için sosyal tesise alımına

yatırmayıp,hep bana rap bana diyerek carcur edenleri kınamak için,

 *İDÇ’den ayrılmayla varsa bazı yasal haklarını alma için dava açanlardan yana

tavır koymayıp,işverenle işbirliği halinde bu arkadaşları fişleyen ve fabrikaya

sokturmayan, iş isteyen çocuklarını da kesinlikle işe almayanları yuhalama-kınama

için” diye konuştu. 

Başkan Bir Dizi Talep Açıkladı;
 

Konuşmasının devamında vakıftan taleplerini de sıralayan Bayram Özarslan;

“Vakıftan  taleplerimize gelirsek,

****Derhal tüm % 11 hissedarlarının veya temsilci delegelerin katılımını sağlayarak

Vakıf tüzüğünde değişim ile Olağanüstü Genel Kurul Yapılması,

 ****İSDEMİR EBİM Kayıtlarından8.2.2001 çalışanların listesinin çıkartılması ve

Mahkeme kararları doğrultusunda sadece bu kişiler Hisse senedi düzenleyerek

Avukatlara değil direk kendilerine veya yasal mirasçılarına verilmesi.

 ****Tüzük gereği her yıl Gerçek Genel Kurul yapılması ve İSÇEİD yönetiminden

hissedar olanların da genel kurula davet edilmesi,

****Gerçek % hissedarının seçtiği delegelerle yapılacak ilk genel kurulda gerekli

tüzük değişiklikleri yapılarak % 11 hissenin İskenderun’da Noter- Basın- TV ve

delegeler huzurunda açık arttırmayla peşin satışı ve alınan kararın tekrar Genel Kurula

getirilip karar alınarak yerli veya yabancı sermayedara hissenin devri ve vakıfça alınmış

peşin meblağın da adil şekilde sermaye artırımları da nazari dikkate alınarak hissedarların

banka hesabına yatırılmasıdır”  şeklinde konuştu. 

Mevkilerinizi Kaybedebilirsiniz…
 

Burada sendika ve vakıf yönetimine de seslenen Özarslan;

 “Biz, İSÇEİD üyelerinin zamanında size verdiği destekler sayesinde o mevkilerde

oturmaktasınız.. Derneğimize karşı 15 aydır mevcut anlaşmaz bu katı tutumunuza

devam ederseniz, ileride İSDEMİR’deki ilk yetki uyuşmazlığında, yetkisizliğe düşüp,

o mevkilerinizi de kayıp edebileceğinizi unutmayınız. Yalana-dolana İSDEMİRliler doydu.

Sizler düzelmediğiniz takdirde bu eylemlerin büyüyerek ve dalga dalga arkasının

geleceğini de hatırlatırım” dedi.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

İSKENDERUN OLAY GAZETESİ

 Cengiz Gül’ün yaptığı çok ayıp,      02/08/2010

İsdemir İşçi Emeklileri Derneği üyeleri, % 11’lik haklarını alabilmek için Çelik-İş Sendikası önünde eylem yapmak istedi ama polis eylem yapmak isteyen gruba izin vermedi. İzin verilmemesine öfkelenen grup Çelik İş Sendikası Başkanı Cengiz Gül’ün yaptığının çok ayıp  olduğu söylediler.

 

İsdemir İşçi Emeklileri Derneği üyeleri, İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi’nin karşısındaki parkta ellerinde pankart ve dövizlerle toplandı. Daha sonra grup Çekil-İş Sendikası önünde eylem yapmak üzere yürüyüşe geçmek istedi. Ancak, İskenderun Emniyet Müdürlüğü görevlileri grubun Çelik İş Sendikası önünde eylem yapmalarına izin verilmediğini söyleyerek basın açıklamalarını bulundukları parkta yapmalarını rica etti.

İsdemir İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Bayram Özarslan, emniyet ekiplerine, “Ben üyelerime basın toplantısının Çelik İş önünde yapılacağına dair söz verdim. Sözümü yiyemem” diyerek grubun Çelik İş Sendikasına doğru yürüyüşe geçmesini istedi. Ancak yürüyüş çok kısa sürdü. Eylem yapacak olan grubun önünü Kız Meslek Lisesi önünde emniyet ekipleri tarafından kesildi. Yollarının kesilmesine öfkelenen grup, “Biz taşkınlık yapmaya gitmiyoruz. Biz onların ağabeyleriyiz. Bizim % 11 hisse hakkımızı vermiyorlar. Biz onun için orada basın açıklaması yapacağız ve hakkımızı isteyeceğiz. Bizler yaşımızı doldurmuş insanlarız. Ne kavga etmeye ne de taşkınlık yaratmaya ihtiyacımız var. Biz sadece hakkımızı istiyoruz” dediler.
Emniyet ekipleri eylem yapacak olan grubun buna izni olmadığını söyleyerek basın açıklamalarını bulundukları yerde yapmalarını istedi. Bunun üzerine İSÇEAD Başkanı Özarslan, Kız Meslek Lisesi önünde dernek üyelerine seslenerek, yılladır haklarını alabilmek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, % 11’lik hisseyi vermemek için tüzükte değişiklik yapıldığını iddia etti.
Özarslan; “Sendika bizi mağdur ediyor. Bizler hak alma için işvereni (Ö.Y.Kurulunu) mahkemeye verdiğimiz için Fabrika yönetimince fişleniyoruz. Fişlendiğimiz için çocuklarımız İsdemir’de işe alınmıyor. Bizler bu düzene karşıyız ve hakkımızı istiyoruz. Bu mücadelemizi de sürdüreceğiz” dedi.

===========================================================

ULUSAL EVRENSEL GAZETESİ      3/8/2010

YÜZDE 11 HİSSELERİNİ İSTEYEN İSDEMİRLİLERE ENGEL!

 Özelleştirme sürecinde işçilere devredilen yüzde 11 hisselerini isteyen ve İSÇEİD (İsdemir Çalışanları ve Emekliler Yardımlaşma Derneği) çatısı altında toplanan hak sahiplerinin Çelik-İş Sendikası önünde yapmak istedikleri basın açıklaması polis tarafından engellendi. Sahildeki parkta toplanan hak sahipleri Çelik İş Sendikası’na doğru yürümek isteyince polis güvenlik gerekçesiyle engelledi. Bunun üzerine dernek başkanı Bayram Özaslan yaptığı açıklamada hissenin hak sahiplerine dağıtılmaması için İSDEMİR vakfı ve aynı zamanda Çelik-İş Sendikası Şube Başkanı Ali Cengiz Gül’ün oyalama taktiği izlediğini ve hak sahipleri haklarını alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.

  

 

===========================

                    İSKENDERUN GAZETESİ      10/07/2009   Cuma:09.52

 
   TİED, İşçi Eeklisine Yapılan Haksızlıkları ; 
 Meydanlara Çıkarak Protestolarla Dile Getirmeli 

İSDEMİR Çalışan ve Emekliler Dernek (İSÇEİD) Yönetimi, bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin İşçi ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 2009 yılı 2. altı ay için açıkladığı %1.83’lük zam artışı ile ilgili görüş ve önerilerini anlattı.

2009 yılı 2. dönemi için Memur ve emeklisine %4,5 zam yapılırken, İşçi ve Bağ-Kur Emeklisine ise %1,83 zam yapılmasını eleştiren İSÇEİD yönetimi, İşçi ve Bağ-Kur Emeklisinin üvey evlat muamelesi görmesinin nedenini, örgütsüz veya örgüt liderlerinin pasifliği ve sadece sözle kınamalar olarak değerlendirdi.
İSÇEİD Yönetimi, konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada; “Bölgede 15 bine yakın İSDEMİR İşçi Emeklisini Temsil eden Dernek yönetimi olarak bu Haksız-Adaletsiz-Çifte standartlı uygulamadan ötürü, hükümet yetkililerini şiddetle kınıyor ve yetkililerden derhal İşçi ve Bağ-Kur Emeklisine yapılmış bu %1.83’lük zam oranını çifte standart ve eşitlik ilkesini öncelikle göz önüne alarak iptalle; yetersizde olsa şu anda çalışan memurlara verilen % 4,5’luk zam oranı seviyesine yükseltmesini talep ediyoruz” dedi.
İsdemir İşçi Emeklisinden Tam Kadro Katılım Sağlarız!
Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Şube ve Genel Merkez yöneticilerine de seslenen İSÇEİD yönetimi; “Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Şube-Genel Merkez yönetimlerini ve Genel Başkan Kazım Ergün’ü; Emekli üyelerine haksızlıklar yapıldığında, her zaman yaptıkları gibi sorumluları kınama vb. süslü laflarla konuyu geçiştirmeyip, bu adaletsiz, çifte standartlı ve eşitlik ilkesine ters olan zam oranının düzeltimi ve emeklilerin geçmiş mağduriyetlerinin iade edilmesi ile Birçok yasal haklı taleplerinin yerine getirilmesi sağlanana kadar; 1 milyon üye ile meydanlara inerek haklı talepler içeren sesini duyurmasını, Emeklilerin haklı yasal taleplerini alana kadar zaman-zaman programlı eylemler yapmasını istiyor, İSÇEİD Derneği olarak, bölgemizdeki 15 bin İSDEMİR işçi emeklisinin de tam kadro ile bu eylemlere katılımını sağlayacağımızı beyan ediyoruz. TİED İskenderun Şube Yönetiminin de gecikmeden; Genel Merkeziyle görüşüp, gerekli onayı alarak Bölge Şubesine kayıtlı 5-6 bine yakın üyeyle, Bu haklı eyleme öncülük etmesini ve İskenderun da gerçekleştireceği tüm haklı eylemlerinde de İSDEMİR Derneği olarak üye ve camiamızla yanlarında yer alacağımızı belirtiyoruz” dedi.
İSÇEİD yönetimi ayrıca, TİED Genel Merkez ve Şubelerinin haksızlığı emekli üyelerini meydanlara çıkararak toplumsal eylemlerle dile getirmez ise İSÇEİD olarak tepkilerini duyuracaklarını kaydetti.

               ==============================================                                                         

                                         ULUSAL YAYIN YAPAN EVRENSEL GAZETESİ    06/07/2009 
            İS
DEMİR’de çalışanlar yüzde 11 hisselerini istiyor
İSDEMİR çalışanları ve emeklileri, fabrika özelleştirilirken kendilerine devredilen

 yüzde 11’lik hisselerini istiyor.

İSDEMİR çalışanları ve emeklileri, fabrika özelleştirilirken kendilerine devredilen yüzde

11’lik hisselerini istiyor. Fabrika özelleştirilirken Bakanlar Kurulu ve Özelleştirme İdare

si aldığı karar la 8 şubat 2001 tarihinde fabrika işçi ve memur statüsündeki bütün çalışan

ların bu hisseden faydalanacağı hükme bağlanmıştı. Yine aynı kararda hisselerin hak sahip

lerine dağıtılması için İSDEMİR vakfının kurulması kararlaştırılmıştı.
Ancak özelleştirmenin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen hisseler gerçek hak sahibi olanla

ra  dağıtılmadı. Üstelik yüzde 11’lik hissede hak sahibi olanların doğal üyesi olduğu vakıf

ta üye sayısı günden güne düştü. Çünkü vakıfa sadece  çalışanlar üye olabiliyor. Emekli

olanlar ise vakıf üyeliğinden tüzük gereği emeklilik de düşürülüyor ve Bu Hissedarların 

hiç bir seçme ve seçilme hakları kalmıyor. Hisseden doğan hakları sahiplerine dağıtmak

için kurulan İSDEMİR Vakfının başkanlığını ise tanıdık bir isim yapıyor; ücretleri yüzde

35 düşüren tadil sözleşmesini imzalayan Çelik-İş İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül.
İSDEMİR’in özelleştirilmesi ile sözleşmede yer alan ‘İşletmenin yüzde 11 hissesi özelleş

tirme günü çalışan işçilere aittir’ sözü havada kaldı. Hisseler için işçiler adına ilgilenmesi

için kurulan vakıftan emekli olan işçiler tüzük gereği üyeliği düşürülerek atılıyor. Hak sa

hibi olan ve emekli olan işçiler  İSDEMİR içinde olan vakfa Özel Güvenlik nedeniyle ne

gidebiliyor ne de vakıf Ge nel Kurullarına çağrılmadıklarından seçme - seçilme ve söz  hak

kını kullanıyor. Ayrıca  Vakıf da bulunan Hisseden  hak edipde faydalanmak isteyen  her

bir hak sahibi ayrı ayrı  tespit davaları açmakta ve bu davalar 6-7 yıldır sürmek de. Emek

li olan işçiler;vakıf yönetiminin  bilerek o tarihde çalışıp da hak talebinde bulunanların hak

larını vermediğini ifade ederek, 6 yıldır tespit davalarının sürdüğünü ve ölmeden,yaşamla

rında  haklarını almak istediklerini söylediler.
VAKIF TEL ÖRGÜLER ARKASINDA:
İSDEMİR Çalışanları ve Emeklileri Derneği Başkanı ve Hak Sahibi Bayram Özarslan,

yüzde 11 hisseyi hak sahibi çalışanlar adına İSDEMİR vakfının temsil ettiğini söyledi.

Sözleşmeye göre 8 Şubat 2001 yılında çalışanlara verilmesi gereken hisselerin vakıf tara

fından 1 Haziran 2002 baz alınarak; işe yeni girip de hak kazanmayanlara da dağıtılmak is

tendiğini dile getiren Özarslan, sadece gerçek hak sahiplerinin ise hisseden faydalanabil

mesi için dava açtığını söyledi. 3-4 bin arasında hak davası olduğunu belirten Özarslan, da

vaların 6-7 yıldır sürdüğünü ve Yargıtay’da olduğunu vurguladı.

Vakfın sorunu bilinçli olarak çözmek istemediğini ifade eden Özarslan, “Hak sahipleri ki

şi başına avukatlara 500-600 TL ödeme taahhüdünde bulunmuştur" ,Ayrıca Mahkemele

rin sonunda Hisse parasından trilyonlarca lira  avukatlara vakıfca ödenecektir dedi.

Bu açılmış davalar sadece Tespit davasıdır. Birde hak (EDA) davası açmak zorunda kalı

nacaktır. Böylelikle Hissedarlar Vakıf  yönetiminin beceriksizliğinden alacakları olan  his

se paralarının büyük bir kısmını Avukatlara vermek zorunda kalacaktır” dedi.

Bunun da tamamen Vakıf Yönetim Hatasından ve Yasaya uymayarak inadındaa  diretme

sinden kaynaklanmaktadır.

Vakıf Yönetiminin İSDEMİR de yüzde 11’lik hisseyi yönetmeyi elinden kaçırmak isteme

diğini söyleyen Özarslan, Vakfın tüzüğünde maalesef emekli olan hissedarların üyeliğinin düşürülmesi gibi bir saçma maddenin olduğunun altını çizerek,

Dernek Başkanı ve hak (hisse) sahibi olduğu halde vakfa giremediğini, seçme-seçilme ve

söz haklarının olmadığını vurguladı. Vakfın binasının fabrikanın içinde olduğunu söyleyen

Özarslan, vakfın İskenderun merkezinde bir bürosunun olmasını istediklerini de belirtti.
ÖLMEDEN HAKKIMIZI ALMAK İSTİYORUZ:
Emekli Taşeron İşçi İsmet Öcalır, 6 yıldır hisse beklediklerini söyledi. Fabrika içinde olan

Vakfa giremediklerini aktaran Öcalır, işin içinden çıkamadıklarını dile getirdi. Hak sahibi

oldukları halde dikkate alınmadıklarını ifade eden Öcalır, sorunun çözülmesini istediğini be

lirtti.Bir başka hak sahibi emekli İSDEMİR İşçisi Salim Kuzu da işçi olarak yıllardan beri

verilmeyen haklarını istediklerini ve kendisi gibi emekli işçilerin Hisseden faydalandırılma

dığı için üzgün olduğunu ve bunun da ayrıca bir haksızlık olduğunu söyledi.
ÇALIŞANI DA EMEKLİYİ DE MAĞDUR EDİYOR:
Yüzde 11 hissenin hakları olduğunun altını çizen İsmail Baba ise hayatta iken haklarının

verilmesini istedi. 6 yıldan beri devam eden davanın bir türlü sonuçlanmadığını aktaran

Baba,ne kadar süreceğinin de belli olmadığını söyledi.
Bu sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini ifade eden Baba, vakıf yönetimi tarafın

dan davanın yılan hikayesine döndürüldüğünü vurguladı. Bir başka Hak Sahibi  Mustafa

 Sezer de hak sahibi olmasına rağmen vakıfta söz sahibi ve üye olmadığını ifade etti.

Çelik-İş ŞubeBaşkanı Cengiz Gül’ün vakıfta da başkan olduğuna dikkat çeken Sezer,

çalışan işçiler için yüzde 35 ücret indirimine imza atarak işçileri mağdur eden Gül’ün hak

 sahiplerini de mağdur ettiğini aktardı. Sezer, haklarını yaşarken almak istediklerini

sözlerine ekledi.
(İskenderun/EVRENSEL)

 

                                                                                =============================

 

İskenderun Günlük Yerel  GÖRÜNTÜ Gazetesi : 13/05/2009

 

"% 35'LİK MAAŞ TIRPANINA HALK VE ESNAF

 TEPKİSİNİ GÖSTERMELİ!" 

-------------------------------------------------------------------------------------------------- 

HATAY GAZETESİ HABERİ

                                                                                                                            02/05/2009

 

%35  Kesinti, fabrikadaki verimi de düşürür

      İsdemir Çalışan ve Emekliler Yardımlaşma Derneği Başkanı Bayram Özarslan, demirçelik işçi sinin ücretlerinin yüzde 35 düşürülmesini tasvip etmediklerini, gerekirse konuyu yargıya taşıyacak larını bildirdi. Özarslan, yaptığı açıklamada, geçen yıl sonlarında işverenin açıkladığı aşırı rekor üre tim ve karlardan sonra böyle bir indirimin büyük bir adaletsizlik olduğunu savundu. Söz konusu kesin tinin ''Emek ve Dayanışma Günü'' adıyla işçi bayramı kabul edilen 1 Mayıstan itibaren başlatılmasının üzüntü verici olduğunu belirten Özarslan, işçilerin ise kesintiden dolayı tedirgin olduklarını söyledi. Özarslan, kesintiyi tasvip etmediklerini belirterek, şunları söyledi: ''İşçilerimiz çok huzursuz ve üzün tü verici. Bunu tasvip etmemiz söz konusu değil, kararı geri aldırmaya çalışacağız. 16 aylık süreyi neye istinaden test ettiklerini de anlayabilmiş değiliz. İskenderun ve çevresinde yaklaşık 10 bin De mir Çelik Çalışanı ve Emeklisi bulunuyor. Bu kişiler zor durumda. Sözleşme, Özelleştirme İdaresinin kararı gereği 6 binden aşağı işçi çalıştırılamaz orada (5 yılda yapılacak Tevsiaatla 1.5 milyon ton/yıl rulo saç üretimine ulaşana kadar).2 bin kişinin işten çıkarılmasının alternatifi olarak (maaşları kestik) deniyor ama bu bizce 'ya kabul et ya çıkarılacaksın' anlamına geliyor. Ama sendika da işveren de iyi  biliyor ki, çıkartılma söz konusu olamaz.çünkü fabrika 2 bin çalışanın çıkarılması sonucu,6 binden aşağı personelle çalıştırma ve  normal üretimini yapamaz; İşçilerimiz rahat olsun, haklarını sonuna kadar arayacak, sorunlarının çözümü için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Çalışanlarımız şu anda baskı altında, herhangi bir işlem yapamıyorlar. İnşallah ücretlerini eski düzene getirilmesi ve toplu sözleşmenin uygulanması için çaba harcayacak, bu konuda gerekirse Yargıya gideceğiz. Hukukçula rımız var, şu anda konuya ilişkin çalışıyor,bilgileri toparlıyoruz.'' Çoğu işçinin toplu sözleşmeye güve nerek borçlandığını belirten Özarslan, ''Şimdiden çalışanlara huzursuzluk veren yüzde 35'in etkisi ileride bunalıma dönüşecektir. Bu durum iş verimini de önemli oranda etkileyecek, Çalışan verimini düşürecektir'' dedi. İsdemir'de yetkili sendikanın işçileri yalnız bıraktığını da savunan Özarslan, ''Hangi amaçları güttüklerini bilemiyoruz. Biz aslında sorunlarda aracılık etmek, onları düzeltmek istiyoruz ama sendika işçilere uzak durduğu gibi maalesef bize de uzak duruyor'' diye konuştu. Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ. (ERDEMİR) ve en önemli iştiraki İskenderun Demir ve Çelik A.Ş' de (İSDEMİR), toplu iş sözleşmelerinin tarafı olan işçi sendikaları ve işverenler, yürürlükteki toplu iş sözleşmelerinin kimi maddelerinin 16 aylık bir süre için tadil edilmesi konusunda anlaşmıştı. Bu anlaşmaya göre, ücretler ve ücrete bağlı diğer haklar yüzde 35 oranına indirilecek, ancak nakdi ve gayri nakdi sosyal yardımların bu indirimden etkilenmeyeceği belirtilmişti.

                                           ===============================================

        İskenderun Günlük Yerel GÖRÜNTÜ GAZETESİ:           27/04/2009

İSÇEİD'TEN TOPLU SÖZLEŞME TEPKİSİ:

"ÇELİK-İŞ'İN  MAZERET AÇIKLAMASI HAYALİ"

 

İsdemir'le Çelik-İş Sendikası arasında 21 Martta gerçekleştirilen 23. dönem Toplu İş Sözleş mesiyle İsdemir çalışanlarının maşlarının yüz de 35 oranında düşürülmesine sert tepki gös teren İsdemir Çalışan ve Emekliler Yardımlaşma Derneği (İSÇEİD) Çelik-İş Sendikası'nın maaş indirimine dayalı mazeretlerini hayali bulurken işverenin de böyle bir müeyyideyi uygulamasının ise imkansız olduğunu ileri sürdü. İSÇEİD yönetimi tarafından dün düzenle nen bir basın toplantısında konuşan ve yazılı bir açıklamada da bulunan İSÇEİD Başkanı Bayram Özarslan, Özelleştirme sonrası İDÇ'yi alanlarla yapılan sözleşme gereği çalışan ele man sayısını hiçbir şekilde 6 binden aşağı düşüremeyeceği 31/1/2002 tarihli devir sözleş mesinin 7. maddesinde belirtildiğini(5 yıl içinde 1.5 milyon ton/yıl rulo saç üretim tevsiaatı bitene kadar) ifade ederek bu nedenle (Daha az personelle fabrika normalde çalıştırılamaz) işverenin işçi çıkartmasının yasal olarak mümkün olmadığını ileri sürdü.OYAKBANK'ı satma sonucu; İşverenin 2008'in Ekim ayında Oyak grubu olarak da işlerinin çok iyi gittiğini elle rinde değerlendirmek üzere nakit 3.5 milyar dolarları olduğunu ve bununla krizde değeri düşen tesisleri almayı düşündüklerini belirtmelerine rağmen çalışanların maaşının yüzde 35 oranında düşürülmesini vicdansızlık olarak niteledi.
Türkiye genelinde hiç bir işyerinde böylesine bir uygulamanın yapılmadığını da belirten Özarslan, sözleşme yapan taraflardan İsdemir ile Çelik-iş'ten bazı taleplerde bulunarak bu talepleri şöyle sıraladı: Krizin etkisi, işveren, sendika ve çalışanlar arasında karşılıklı ikna ve mutabakatla yeniden imzalanarak azaltılmalı.
 Emekliliği gelenlerin anlaşmalı rızayla emekli edilmesi.Bu 16 aylık süre içerisinde çalışır ken ölenlerin yakınlarına ödenecek tazminat Vb.ninde  eski maaşa göre uygulanması da sözleşmeye mutlaka konulmalıdır.
21,04,2009 tarihli TADİL Toplu sözleşmesi tekrar gözden geçirilerek çalışanların aleyhine büyük haksızlık oluşturan hususlar acilen düzeltilmeli".
Özarslan, dernek olarak İsdemir'de çalışanların ve emeklilerin haklarının sonuna kadar savunucusu olduklarını ifade ederek
İsdemir ile Çelik-İş sendikasına ciddi uyarılarda bulundu.

                                                                                

Ana Sayfa  |  Sıkça Sorulan Sorular  |  İletişim
____________________________________________________________________________________________________________________
Copyright 2010 İSÇEİD. Her Hakkı Saklıdır.

Desing By Ertaş Web